Koberec v obývačke je vaša osobná vizitka

Keď si do vášho bytu pozývate návštevu, snažíte sa o to, aby bol byt uprataný a čistý, aby sa ľudia, ktorí vás navštevujú, cítili u vás príjemne. Väčšinou sa to nezaobíde bez leštenia nábytku, umývania svietidiel, umývania okien, parapetov a dverí, bez dôkladného umývania toalety a kúpeľne. Akonáhle máte tieto základné upratovacie operácie hotové, na záver prichádza na rad vysávač. S tým prejdete všetky vaše koberce, sáčok z vysávača, ak je plný, vyhodíte a vymeníte za čistý, a máte dobrý pocit, že máte upratané – hotovo. Túto klamnú ilúziu však preruší vaša návšteva, až sa s ňou začnete baviť o vašej dovolenke.

čistenie kobercov

Budete sa chcieť pochváliť fotografiami a tiež predmetmi, ktoré ste si napríklad na Kanárskych ostrovoch zakúpili ako suvenír. Pokľaknete spoločne v obývacej izbe alebo v spálni ku skrinke, odkiaľ vyslobodíte výrobky z keramiky, prikrývky na posteľ alebo krásne modely letných trojštvrťových nohavíc. Akonáhle však budete kľačať na koberci, ucítite omamnú vôňu prepotených bosých chodidiel. Spočiatku vám bude pripadať, ako keby si niekto z vás neumyl nohy, ale potom zistíte, že odér pochádza z vášho koberca. Môžete sa čudovať, ako je to možné, ale vysvetlenie je jednoduché – ak totiž koberce iba niekoľko mesiacov či rokov vysávate vreckovým vysávačom, ten zachytí len časť nečistôt.

zvinutý koberec

Pokiaľ sa po koberci chodí v ponožkách alebo úplne naboso, utiera sa medzi jeho vlákna pot z chodidiel, a spolu s ním aj baktérie, ktoré si na ňom pochutnávajú. Koberec im potom poslúži ako vhodné útočisko a ak im budete stále dodávať potravu svojimi chodidlami, koberec po istej dobe začne pripomínať neumývané bosé nohy. Skontrolujte teda váš koberec tým, že sa predkloníte a privoniate si k nemu, v stoji totiž nemusí byť zápach tak nápadný a vy ho prehliadnete. Akonáhle zistíte, že vám práve povrch koberca nevonia, je čas na privolanie špecialistov na čistenie kobercov v Poprade. Čistiace stroje si poradia nielen so zvyškami nečistôt, ale aj s týmto chodidlovým zápachom.