Správne rozdelenie financií v manželstve

Mať správne nastavené financie v domácnosti je skvelým nápadom, ako žiť v spokojnom manželstve. V manželstve potrebujete byť tolerantný, ale musíte sa vedieť aj dohodnúť o tom, ako budete hospodáriť s vašimi financiami. Tvoríte pár a podľa toho by ste sa mali rozhodovať vo všetkých veciach a činnostiach, ktoré k manželstvu patria. Správne hospodárenie s financiami je zárukou spokojného vzťahu. Mnohí partneri sa medzi sebou hádajú práve kvôli peniazom. Poznáte to, že vám partner vyčíta niečo, čo ste kúpili bez jeho vedomia a neporadili ste sa o tom s ním. Hádky sa vyskytujú aj ohľadom prílišného nakupovania potravín alebo potrieb do domácnosti. Spokojná domácnosť by mala mať stanovený svoj rozpočet a vedieť, aké sú priority v domácnosti.

peniaze

Je dôležité, svoje financie rozdeliť spravodlivo. S manželom tvoríte pár, ktorý by mal mať rovnaké práva ako ten druhý. Spočítajte si príjmy z obidvoch vašich výplat a nehľadte na to, kto koľko zarobí. Tvoríte celok a spolu potrebujete veci do domácnosti alebo na spokojné živobytie. V prvom rade si odrátajte vaše potrebné pravidelné výdavky. Ide o splátku hypotéky, službyt a splátky iných vecí. Ak máte deti, nezabudnite do pravidelných výdajov zahrnúť aj poplatky školy alebo za stravu či družinu. Medzi pravidelné výdavky zaraďte aj poplatok za plyn, elektrickú energiu, paušály, telekomunikácie a podobne.

problém s peniazmi

Určite vám ešte nejaké peniaze zostanú. Lenže, ešte nemáte vyčlenené peniaze na potraviny. To by som riešila tak, že by ste si túto sumu pravidelne vyberali z vášho účtu a za potraviny platili hotovosťou. Budete presne vedieť, koľko eur máte na týždeň na nákupy. Túto sumu by ste nemali prekročiť, inak na konci mesiaca budete na suchých cestovinách. Peniaze, ktoré vám ostanú si rozdeľte s manželom na polovicu. Podotýkam, na presnú polovicu. Nehľaďte na to, kto zarobí viac a o koľko. Ste ako jeden človek, tak si peniaze podeľte spravodlivo. Každý bude mať vo svojej peňaženke určitú čiastku financií, ktoré nemusí dávať na potraviny, ale môže si ich odložiť na svoje potreby. Z vašej peňaženky si môžete kúpiť, čo len chcete. Dohodnite sa, že z tých vašich peňazí nemusíte partnerovi dokladovať, kde ste ich minuli alebo čo ste s nimi spravili. Sú to vaše financie, o ktorých rozhodujete len a len vy.